Surfen met kinderen op Ameland

Een actieve, maar toch relaxte vakantie op Ameland. Voor kinderen en tieners is er genoeg te doen en als ouder kun je ondertussen heerlijk genieten van het eiland, de zee en de rust. Of we genoten hebben van de surfweek? Nou, mijn tieners willen een surfboard kopen. En volgend jaar willen ze weer met Ripstar op surfvakantie, maar dan naar Frankrijk of Spanje. Ik denk dat dat genoeg zegt. In deze blog geven we alle informatie die je nodig hebt voor een surfvakantie op Ameland.

Surfen met kinderen op Ameland

Het Surf & family camp

Surfen met kinderen op Ameland

Wij gingen naar Ameland om te surfen. Wist je dat er aan de Noordzeekant van Ameland mooie surfgolven zijn? Dus pakten we de veerboot vanuit Holwerd. Zodra ik een veerboot opstap, krijg ik een instant vakantiegevoel. Heb jij dat ook?

Wij zaten op het Surf & Family camp van Ripstar. Dat ligt op vakantiepark Klein Vaarwater, bij het dorpje Buren. Vanaf de boot is het ongeveer 15 minuten fietsen. Wij verbleven hier een week en kwamen op zaterdagmiddag aan met onze huurfietsen. Ondertussen bracht fietsenverhuurder Kiewiet onze bagage naar het kamp. Wat een service! Mede daardoor hebben we de auto geen moment gemist.

We liepen onder de Surf&Family poort door en waren zo blij verrast. Het kamp ligt in een idyllisch duinpannetje. Er staan allemaal glampingtenten en in het midden vind je een volleybalveld, een speeltoestel om je surfbalans te oefenen, hangmatten en een slackline. We hebben snel onze bedden opgemaakt en doken meteen de hangmatten in. Even chillen voordat het welkomstdiner begon.

Surfen met kinderen op Ameland

Wij kozen deze week voor vijf surflessen en halfpension. Dat betekent ontbijt en vijf avonden een voedzaam driegangendiner. Een aanrader, want na een dag surfen heb je echt trek gekregen en wil je echt niet nog zelf de aardappelen schillen.

Een Ripstar maaltijd begint iedere keer met een borrelplank. Zo zaten we heerlijk in het zonnetje in de Amelandse duinen te eten, terwijl Natasja van Ripstar en haar team alle surfgasten welkom heetten. We zaten aan lange tafels, zodat we meteen kennis konden maken met de rest van het kamp.

Surfers en kitesurfers naast elkaar. En natuurlijk leerden we alvast de surfersgroet: Shaka! ðŸ¤™Na het eten bekeken we meteen de zonsondergang vanaf de duinen.

De eerste surfles! Na de uitleg gingen we meteen de golven in om de pop-up te oefenen. Het gevoel van je eerste golf is echt onbeschrijfelijk. Wat een ervaring! Het gaat natuurlijk ook heel vaak mis. Er zijn best wat slokken zeewater binnengekomen. Maar met de tips van de leraren gaat het steeds een beetje beter. Totdat je staat. Je staat echt op die plank, op de golf. Je surft!

Surfen op Ameland

Surfen is echt een uitdagende activiteit. Juist daarom was het zo gaaf om deze uitdaging samen met ons gezin aan te gaan. We genoten niet alleen van onze eigen surfervaring, maar misschien nog wel meer van het plezier en de vorderingen van onze kinderen. In het water helpt iedereen elkaar en wordt er fanatiek aangemoedigd.

Staat iemand voor het eerst op zijn plank of lukt er iets nieuws? Dan wordt dat met z’n allen gevierd. Wat een fijne sfeer om met elkaar te zijn! Samen iets nieuws leren is ontzettend verbindend. Samen vallen, weer opstaan, elkaar aanmoedigen en uiteindelijk die golf pakken. Echt mooi om dit als gezin met elkaar te kunnen delen.

Onze eerste les was in de regen. Grappig genoeg maakt dat voor de ervaring helemaal niets uit. In je wetsuit in de zee heb je eigenlijk helemaal niet door wat voor weer het is.

De rest van de week was het overigens heerlijk zonnig. Smeren dus! Want hoewel je in het water weinig merkt van het weer, is het daarbuiten natuurlijk wel heel fijn als de zon volop schijnt. Na het surfen gingen de pakken uit en maakten we er een heerlijke stranddag van. Picknick mee en genieten maar.

In heel Nederland was het die week stikheet, met temperaturen van 30+ graden. Op Ameland was het 23 graden. Heerlijk. Echt the place to be!

Surfen op Ameland

We kregen iedere dag surfles en na de eerste les mochten we ook zelfstandig gebruikmaken van al het materiaal. We kregen uitleg over veilig surfen en wat je moet doen bij muien. Fijn om dit op een veilige manier te leren en te ervaren. En hoe handig is het dat alle materialen geregeld zijn? Je hoeft dus niet zelf met een surfboard en wetsuit op de boot.

Surfen met zonsondergang op Ameland

Het hoogtepunt van deze week was voor de kids de sunset surf en voor mij de sunset yoga. Terwijl ik op mijn yogamat genoot van de ondergaande zon op het strand, stonden mijn tieners op hun plank in de golven. Ze hadden de zee bijna voor zichzelf. Wat een ervaring!

Yoga op Ameland

Verder is er gedurende de week een leuk programma met informatie, activiteiten en spellen waar je aan mee mag doen. Deze moeder heeft echt zo genoten van de yogalessen. Lekker stretchen na een dag in de golven is zo fijn. Vooral voor de wat oudere spieren onder ons.

Outdoor Ameland met kinderen

Een vast onderdeel van het programma voor de kinderen is klimmen op een hoogteparcours bij Outdoor Ameland. Ontzettend leuk natuurlijk. Bij Outdoor Ameland kun je trouwens nog veel meer gave activiteiten doen. Hoe klinken paintballen, een SUP-parcours of boogschieten jouw kids in de oren?

Wij vonden het ook heel fijn dat we gebruik mochten maken van de faciliteiten van vakantiepark Klein Vaarwater. Een avondje zwemmen in het binnenbad, midgetgolfen of een frietje halen bij de snackbar op het park. Ideaal!

Ondanks dat het glamping is met echte bedden, moet je natuurlijk wel naar het toilet- en douchegebouw. Ook om af te wassen. Onze kinderen zijn opgegroeid met een afwasmachine. Ze hebben deze week dus goed leren afwassen. Haha. Ook onderdeel van de ervaring en de opvoeding.

Vuurtoren op Ameland

Overige kindvriendelijke activiteiten op Ameland

Ameland heeft nog geen 4.000 inwoners en in de zomer komen er zo’n 600.000 toeristen. Wij begrijpen inmiddels heel goed waarom het eiland zo populair is. Wij zaten er midden in de zomervakantie, maar echt druk… was het zeker niet. Op het brede strand was het heerlijk rustig en in de dorpjes was het gezellig bedrijvig. Eigenlijk was het alleen druk bij de Jumbo in Nes. Tja… we willen natuurlijk allemaal voordelig boodschappen doen.

Eten Surfschool Ameland

Ameland heeft de vorm van een kikkervisje en heeft vier dorpjes. Nes bleek al snel onze favoriet. Nes heeft een oude kern met sfeervolle terrasjes en gezellige restaurantjes.

Wij zijn meerdere keren uit eten geweest in het gezellige Nes. Tipozero is een sfeervolle Italiaan met heerlijke pizza’s. Bij de Heksenketel moet je zijn voor een lekker stukje vlees en natuurlijk de lokale likeur Heksengoud. En ijsjes halen? Keuze genoeg! Bij Puur Ameland hebben ze heerlijk schepijs in verrassende smaken.

Nes en Buren liggen allebei in de staart van het kikkervisje. In de kop staat de iconische vuurtoren, vlak bij het dorpje Hollum. Het andere dorp in dit deel van het eiland is Ballum.

Een superleuke route is die van Buren naar de vuurtoren. Met een gewone huurfiets deden wij er ongeveer 45 minuten over. Met wind tegen iets langer. Want wind… het waait altijd op Ameland. Maar fietsen is hier echt ontzettend leuk.

Water en wat lekkers mee en onderweg neerploffen op een van de vele bankjes. Het is een mooie manier om de natuur van het eiland te zien. En dan de dieren. Er staan heel veel paarden in de wei en in de duinen zie je overal konijnen en fazanten. Deze loopvogels liepen zelfs regelmatig achter onze tent.

Paarden op Ameland

Vlak voor Hollum ligt een pumptrackbaan. Dat is een parcours met bulten en kombochten waar je met je fiets, step of skateboard overheen kunt. Natuurlijk konden onze tieners het niet laten om even een rondje te proberen! Echt een leuke plek om tijdens je fietstocht even te stoppen, of om wat langer te blijven hangen als de kids er geen genoeg van krijgen.

Fietsen op Ameland met de kinderen

Onder de vuurtoren hebben we een pannenkoek gegeten. En op de terugweg hadden we gelukkig wind mee. Dat maakte dat we nóg meer konden genieten van de prachtige route door de duinen.

We zagen onderweg veel gezinnen met jongere kinderen op een elektrische tandem fietsen. Dat lijkt me echt zo leuk én handig! De kinderen kunnen lekker meefietsen, terwijl je als ouder toch een beetje de regie houdt. Ideaal voor een fietstocht over het eiland.

Varen op de Waddenzee met kinderen

Al het surfen vindt plaats in de Noordzee, maar als je op een Waddeneiland bent, moet je natuurlijk óók het Wad zien. Dat deden wij met een vaartocht van Expeditie Waddenzee. Zo zagen we het hele eiland vanaf zee, inclusief de vuurtoren. Ook zagen we de kustwacht nog in actie komen.

Onderweg gooide de vissersboot zijn net uit en kregen we levendige uitleg over de vangst. Zeesterren, kwallen, visjes en heel veel krabben. Zo leuk! Als laatste stopten we bij een zandbank om zeehonden te zien zonnen en zwemmen. Echt van heel dichtbij. Toen we terugkwamen in de haven, lag het Wad droog. Konden we dat natuurlijk ook nog even ervaren.

Er is nog zoveel meer te doen op Ameland. Eigenlijk was een week gewoon te kort. Op de website van VVV Ameland staat bijvoorbeeld een wandeling over het Finnegatspad. Een prachtige wandeling over vlonderpaden. Alleen hiervoor wil ik al een keer terug naar Ameland.

Bij het Natuurcentrum Ameland in Nes kun je van alles leren over de natuur op het eiland. Er is een hoge uitkijktoren en ook een blotevoetenpad dat we graag wilden ervaren. Maar ja… ook daar zijn we niet aan toegekomen. Blijkbaar moeten we dus gewoon nog een keer terug.

Overige tips voor een surfvakantie op Ameland

Wil je met de auto naar Ameland? Boek dan echt ruim van tevoren, zeker in de zomervakantie. Want de veerboot is ruim een half jaar vooruit volgeboekt. Maar je kunt ook echt prima zonder auto. Ameland is een fietseiland. Wij hebben de auto geen moment gemist.

Juttersmarkt Ameland

Check ook de agenda van VVV Ameland voor de week waarin je er bent. Zo wisten wij dat er een juttersmarkt in Buren was. We hebben daar een heerlijke middag gehad: lekker rondgesnuffeld en geshopt, een visje gegeten en bij het kraampje van de lokale slager aten de jongens naar eigen zeggen de lekkerste spareribs ooit.

En nog een praktische tip: wij wilden de laatste dag wat langer op het eiland blijven, zodat we nog konden surfen. Ik kon onze vaartijd met de veerboot heel makkelijk aanpassen. Zo konden we echt tot de laatste minuut van ons Amelandse surfavontuur genieten!

Dit artikel is geplaatst op 03-09-2026